Parádní věda 15 – Barvičky
Nechte barvy vzlínat!
Vzlínání a absorpce jsou pojmy, které se vážou k tomuto pokusu. Velmi efektní pokus, který bude bavit děti i dospěláky!
Co k němu budeme potřebovat:
- 3 kádinky (skleničky, nádoby),
- papírové ubrousky (utěrky, kapesníky),
- vodu,
- potravinářská barviva (ideální kombinace: červená/modrá, modrá/žlutá).
Průběh pokusu je jednoduchý. Dvě nádoby si napusťte vodou a obarvěte tuto vodu potravinářským barvivem do sytého odstínu. Cílem bude barvičky smíchat, a proto volíme kombinace, které nám společně vytvoří požadovanou barvičku. Například smícháním žluté a modré vznikne zelená. Pokud smícháme červenou a modrou, měla by se nám objevit fialová. Ale nepředbíhejme. Nyní máme dvě nádoby s obarvenou vodou. Poté vezmeme kapesníky, které srolujeme tak, abychom pomocí nich vytvořili jakýsi most mezi nádobami. Ale mezi kterými? Cílem je propojit obě nádoby pomocí kapesníku s nádobou prostřední (prázdnou).
Koukněte na video, aby v tom bylo jasno.
Když máte aparaturu takto postavenou, tzn. uprostřed se nachází prázdná nádoba spojená z jedné strany kapesníkem s druhou nádobou plnou obarvené vody a z druhé strany kapesníkem propojena s třetí nádobou plnou obarvené vody, nezbývá nám nic jiného než pozorovat, co se to vlastně stane.
Kapesníky absorbují obarvenou vodu a barvičky nám vzlínají, neboť celulózová vlákna nasávají obarvenou vodu, jak je to jen možné. Voda nám porušuje gravitaci a vzlíná nahoru směrem působícím proti gravitační síle. Tomuto jevu se říká kapilarita, která například umožňuje rostlinám nasávat vodu z půdy a dopravovat ji do všech svých částí.
Po nějaké době byste měli pozorovat, jak barvičky doputovaly do prázdné nádoby, kde probíhá jejich mísení. A jak dopadl pokus vám? Vznikla fialová, zelená, anebo nějaká úplně jiná barvička?
Autoři: Dům dětí a mládeže hl. m. Prahy